Przedsiębiorstwo zajmujące się czyszczeniem wielkopowierzchniowym to firma jak każda inna. Pomimo, że chodzi „tylko” o sprzątanie, tego typu usługi nie należą do najtańszych i przed podjęciem współpracy warto przemyśleć kilka kwestii, a przyszłego usługodawcę dokładnie sprawdzić. Skuteczny serwis sprzątający, któremu możemy zaufać to prawdziwy skarb, ale niestety nie łatwo taki znaleźć. Na rynku roi się od amatorów, nie posiadających ani doświadczenia z użytkowaniem maszyn, ani wiedzy o działaniu silnych, chemicznych środków czyszczących. Co za tym idzie – taka firma może nam częściej narobić większych szkód niż warte będą tego zaoszczędzone pieniądze. Dobra współpraca to pozbycie się problemu na lata, dlatego przed wyborem przedsiębiorstwa sprzątającego, warto poświęcić nieco więcej czasu i znaleźć naprawdę dobrego usługodawcę.

Serwis sprzątający – jaki powinien być?

Jest kilka kwestii, na które powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, szukając idealnej firmy sprzątającej wielkie powierzchnie:

  • postawmy na firmę z doświadczeniem. Tego typu przedsiębiorstwa, istniejące wiele lat na rynku z pewnością dysponują ekipami, które w swojej karierze sprzątały różnego rodzaju nawierzchnie. Rozwinięte przedsiębiorstwa posiadają zazwyczaj również bogate zaplecze maszynowe, które jest niezbędne, jeśli chcemy posprzątać dokładnie posadzki w zakładzie przemysłowym, fabryce, galerii handlowej czy w budynkach użyteczności publicznej.
  • Sprawdźmy czy w danej firmie istnieje koordynator serwisu sprzątającego. Jest to osoba, która odpowiada za logistykę, organizację pracy oraz ewentualne reklamacje. Dobrze jest wiedzieć jaka jest hierarchia w przedsiębiorstwie i kto za co odpowiada. Wówczas udaje się uniknąć niedopowiedzeń i zakłóceń w trakcie komunikacji.
  • Otwartość na ciągłe szkolenia i korzystanie z nowinek w branży. Sprawdzone sprzątanie to takie, które można zrealizować w jak najkrótszym czasie, bez zakłócania normlanej pracy i z jak najlepszymi efektami. Jeśli dany serwis sprzątający chętnie korzysta z nowoczesnych maszyn i środków czystości, stawiając na ekologiczne i naturalne rozwiązania – z pewnością nasza firma na tym zyska. Nie warto współpracować z serwisami, które pomimo upływu lat niczego nie zmieniają w technice sprzątania czy doborze artykułów chemicznych. Nasze posadzki, przepierzenia, przeszklenia, dekoracje – z pewnością zyskają na używaniu mniej agresywnych substancji. Tak samo jak my i nasi pracownicy – środki chemiczne starego typu nie pozostawały obojętne dla naszego zdrowia.
  • Zaplecze maszynowe to kolejny temat, którego nie powinniśmy pomijać przy wyborze określonego serwisu sprzątającego. Jeśli firma dysponuje nowoczesnymi maszynami różnego przeznaczenia, możemy mieć pewność, że nie są to amatorzy. W takie przedsiębiorstwo zainwestowano pieniądze, a pracowników najpewniej wyszkolono w skutecznym doczyszczaniu powierzchni. Bo tak naprawdę mycie, polimeryzacja i konserwacja podłóg powinna być kluczowa przy naszym wyborze. Serwis sprzątający, który potrafi odpowiednio doczyścić podłogi gumowe, ale także twarde, wykonane z gresu, kamienia czy marmuru – będzie dla nas nieocenioną pomocą. Na sprzątaniu się jednak nie kończy – polimeryzacja takiej posadzki sprawi, że będzie się ona wolniej brudzić, a zanieczyszczenia będzie można usunąć bez naruszania samej nawierzchni. Inną ważną kwestią jest sposób mycia powierzchni szklanych czy przepierzeń – tu również amatorzy mogą narobić więcej szkód niż pożytku, a dobrze wyposażony i skuteczny serwis sprzątający sprawi, że nasz budynek będzie wyglądał czysto i profesjonalnie.

Co może być pomocne przy ocenie firmy sprzątającej?

Skoro już wiemy jakie aspekty serwisu czyszczącego są ważne, warto zastanowić się w jaki sposób możemy zweryfikować doświadczenie oraz kompetencje pracowników w danym przedsiębiorstwie, z którym zamierzamy podjąć współpracę.

O niektórych firmach jest po prostu głośno – i to w dobrym kontekście. Powszechnie wiadomo, że dany serwis sprzątający jest świetny w tym co robi i nie ma konkurencji w swoim fachu. Zawsze warto sprawdzić ofertę takiego przedsiębiorstwa. Jakie są minusy? Z pewnością nie będzie najtaniej. Prawdopodobnie też będziemy musieli poczekać w kolejce z terminem rozpoczęcia współpracy.

Wiele informacji odnośnie firmy sprzątającej możemy znaleźć w sieci. Zarówno pod kątem zaplecza maszynowego czy używanych środków czyszczących jak i kompetencji ekipy. Wiadomo jednak, że na stronie internetowej opisującej usługodawcę nie będzie raczej obiektywnych treści. Dlatego dużo lepszym miejscem do weryfikacji będzie strona z opiniami. Istnieje wiele serwisów oceniających pracę różnych firm – jeżeli napotkamy na negatywne komentarze, warto zastanowić się nad innym wyborem.

Jeżeli cenimy sobie bezpośredni kontakt z przyszłym współpracownikiem, pomocny będzie tu koordynator serwisu sprzątającego. Wystarczy zadzwonić, a na pewno otrzymamy wiele cennych informacji i to z pierwszej ręki.

Konstruowanie umowy z usługodawcą

Po dokonaniu wyboru odnośnie firmy, z którą chcemy podjąć współpracę, pamiętajmy, aby w odpowiedni sposób skonstruować umowę. To od niej będzie zależał zakres usług, ewentualne możliwości reklamowania wykonanej pracy oraz należne wynagrodzenie. Taka umowa powinna także nawiązywać do sposobu pracy serwisu sprzątającego – zwłaszcza, jeśli jego działanie zaplanowane jest w godzinach normalnego funkcjonowania firmy czy budynku użyteczności publicznej. Opiszmy w kontrakcie wszystkie elementy, które mają zostać wyczyszczone – od posadzki, poprzez okna, przepierzenia, dekoracje czy nawet opróżnianie śmietników. Z pewnością będziemy musieli sporo czasu poświęcić na stworzenie takiego dokumentu, ale później nie będziemy żałować, że czegoś nie dopilnowaliśmy.

Przeczytaj inne nasze Artykuły:

Czym myć skutecznie lodówkę
Jak wyczyścić fugi w kuchni i łazience
Jak wybrać najlepszy serwis sprzątający
Ekologiczne sprzątanie domu
Sprzątanie po remoncie - od czego zacząć?
Ocet spirytusowy - ekologiczne sprzątanie
Sprzątanie apartamentów - dlaczego warto wybrać profesjonalistów?
Jak usunąć brzydki zapach ze zmywarki?
Jak efektywnie posprzątać mieszkanie?
Świąteczne porządki w wersji eco
Czyszczenie wielkopowierzchniowe - dlaczego warto wynająć profesjonalistów?
Zasady współpracy z serwisem sprzątającym
Jak skutecznie wyczyścić blachę w piekarniku
Jak zaplanować wielkanocne porządki
Jak usunąć brzydki zapach z lodówki?
Jak umyć okna bez smug?