Kiedy temperatura na zewnątrz wzrasta i szybkimi krokami zbliżają się Święta Wielkanocne, naturalnie pojawia się w nas potrzeba wiosennych porządków. Mamy więcej energii, czujemy, że powinniśmy oczyścić naszą przestrzeń z niepotrzebnych rzeczy oraz zajrzeć do zaniedbanych kątów, w których czai się kurz i brud. Warto wykorzystać ten powiew motywacji, aby rzeczywiście uporządkować otoczenie i pozbyć się nieużywanych przedmiotów.

Wówczas dużo łatwiej będzie utrzymać czystość i harmonię w naszej przestrzeni, a dodatkowo zniwelować stres związany ze zbyt dużą liczbą przedmiotów w otoczeniu. Co ważne, tego rodzaju gruntowne porządki warto podzielić na etapy, aby nie czuć się zbyt przytłoczonym. To dlatego dobrym pomysłem jest rozpoczęcie sprzątania na długo przed Wielkanocą, aby spokojnie ze wszystkim zdążyć. Zabierając się za porządki zbyt późno dołożymy sobie niepotrzebnego napięcia i nerwów i cały projekt będzie mijał się z celem.

Plan sprzątania przed świętami wiekanocnymi

Dobrą metodą jest sprzątanie domu po jednym pomieszczeniu. Chodzi o to, żeby się nie rozpraszać i dosyć szybko zobaczyć efekty naszych porządków – to zawsze działa motywująco. Jeżeli cały pokój to dla nas za dużo – postawmy na sprzątanie według kategorii. Najpierw możemy zabrać się za szafy z ubraniami, następnie biurko, szafki nocne, komody i tak dalej. Ważne, abyśmy ukończyli partię projektu od której zaczęliśmy, zanim zabierzemy się za kolejną. Najgorszą możliwą opcją jest rozpoczynanie sprzątania w kilku miejscach naraz. Takie działanie przytłoczy każdego, nawet tych z nas, którzy właściwie lubią sprzątać i porządkować.

Porządki przed Wielkanocą krok po kroku

Najskuteczniejszą i najprostszą zarazem metodą jest sprzątanie przez oczyszczenie przestrzeni do zera już od samego początku. O co chodzi?

 • Jeżeli sprzątamy szafę z ubraniami należy wyjąć z niej wszystkie rzeczy. Nic nie zostawiamy w środku.
 • Następnie myjemy środek mebla mokrą szmatką, wycierając dokładnie kurz.
 • Wszystkie wyciągnięte ubrania dzielimy na kategorie – osobno bluzki, spodnie, bluzy, koszulki, buty, sukienki i dodatki.
 • Sprawdzamy jak dużo mamy poszczególnych rzeczy i zastanawiamy się czy taka ilość nam odpowiada. Często w tym momencie będziemy zaskoczeni, że posiadamy na przykład dużo więcej sukienek niż nam się wydawało.
 • Oceniamy przedmioty pod kątem odpowiedniego rozmiaru, stanu i radości z jej posiadania.
 • Wszystko czego nie potrzebujemy odkładamy na bok, a następnie dzielimy na rzeczy do sprzedania oraz oddania.
 • To co zostaje w sposób uporządkowany chowamy do szafy.

Tak rozplanowane porządki wielkanocne mogą wydawać się bardzo powolne i wyczerpujące. Warto jednak w ten sposób podchodzić do sprzątania naszego otoczenia, bo oddając rzeczy, których nie potrzebujemy, robimy przestrzeń na przedmioty, sprawiające nam autentyczną radość. Dodatkowo dzięki takiej organizacji szafy już nie będziemy mieć problemu ze znalezieniem konkretnego elementu garderoby czy szybkim ubraniem się do pracy, jeśli zdarzy się nam zaspać. Co więcej – rzeczy, które zdecydujemy się oddać lub sprzedać, zyskają nowe życie i będą cieszyć swoim żywotem inną osobę.

Świąteczne porządki wielkanocne i problem podejmowania decyzji

Niestety jak to w życiu bywa, często łatwiej jest powiedzieć niż zrobić. Podejmowanie decyzji co zostawić a co oddać, gdy w grę wchodzą wielkanocne porządki, wcale nie jest takie proste. Jedni z nas są bardziej przywiązani do przedmiotów, inni mniej.

By skutecznie rozpocząć „odgracanie” swojej rzeczywistości potrzebujemy zdać sobie sprawę z kilku kwestii:

 • Duża liczba przedmiotów w domu – to wieczny bałagan, a bałagan powoduje stres.
 • Często jesteśmy po pracy zbyt zmęczeni, aby dbać o porządek w domu – im mniej rzeczy będziemy mieć na półkach, w szafach czy komodach, tym mniej będziemy musieli porządkować.
 • Wielu z nas trzyma większość swoich przedmiotów, bo uważają, że kiedyś mogą się przydać. Najpewniej jednak, jeśli nawet zdarzy się taka sytuacja, szybciej i łatwiej będzie kupić brakującą rzecz niż znaleźć ją w bałaganie.
 • Jeśli mamy wciąż ubrania sprzed 10 lat, bo liczymy, że wreszcie schudniemy – warto zastanowić się realnie czy jest taka możliwość. A najlepiej wyjść z założenia, że jeśli w końcu po takim czasie schudniemy, zasłużymy w ten sposób na zupełnie nowe ubrania.
 • Kluczem do utrzymania niewielkiej liczby przedmiotów w domu jest umiejętność opierania się promocjom i wyprzedażom oraz decydowania się na kupno wyłącznie tego, czego naprawdę potrzebujemy.

Świąteczne porządki jak rozplanować?

Jeżeli pomimo powyższych porad wciąż nie bardzo wiesz, jak rozpocząć porządki świąteczne plan powinien być jak najprostszy. Zacznij po prostu od najmniejszej szuflady, w której jest bałagan. Wyciągnij z niej wszystko, umyj dno, wyrzuć niepotrzebne rzeczy do śmietnika, a resztę posegreguj. To będzie pierwszy krok, którego efekty będą szybko widoczne. Dzięki temu nabierzesz ochoty na więcej!

Oczyszczanie przestrzeni daje ogromną satysfakcję i uwalnia nas od nagromadzonego napięcia, o którym często nawet nie wiemy. Dodatkowo, posiadając mniej przedmiotów z czasem łatwiej jest utrzymać porządek, a dużo łatwiej i przyjemniej funkcjonuje się w czystej przestrzeni. Każdy z nas powinien przynajmniej raz w roku, najlepiej właśnie przy okazji wiosennych porządków, przyjrzeć się temu jak mieszkamy i czy jesteśmy szczęśliwi we własnym otoczeniu. Uświadomienie sobie jak wielkie znaczenie ma chaos lub porządek naszej przestrzeni to pierwszy krok do prostszego i szczęśliwszego życia. Warto zapoznać się także z historiami ludzi, którzy postanowili zainteresować się ideologią minimalizmu i wdrażania prostoty do swojego życia. Dzięki pozbyciu się nadmiaru odnajdują oni spokój, a także inspirację do tworzenia wspaniałych rzeczy w swoim życiu. Zachęcają każdego do „odgracania” swojej rzeczywistości, zarówno tej materialnej jak i cyfrowej.

Przeczytaj inne nasze Artykuły:

Czym myć skutecznie lodówkę
Jak wyczyścić fugi w kuchni i łazience
Jak wybrać najlepszy serwis sprzątający
Ekologiczne sprzątanie domu
Sprzątanie po remoncie - od czego zacząć?
Ocet spirytusowy - ekologiczne sprzątanie
Sprzątanie apartamentów - dlaczego warto wybrać profesjonalistów?
Jak usunąć brzydki zapach ze zmywarki?
Jak efektywnie posprzątać mieszkanie?
Świąteczne porządki w wersji eco
Czyszczenie wielkopowierzchniowe - dlaczego warto wynająć profesjonalistów?
Zasady współpracy z serwisem sprzątającym
Jak skutecznie wyczyścić blachę w piekarniku
Jak zaplanować wielkanocne porządki
Jak usunąć brzydki zapach z lodówki?
Jak umyć okna bez smug?