Prace porządkowe na magazynie powinny być wykonywane regularnie, ponieważ w przeciwnym razie konkretna przestrzeń może po prostu stwarzać zagrożenie dla pracowników lub gości. Ponadto nieporządek może odbić się również na sprzedaży produktów, które mogą ulec uszkodzeniu lub zgubić się. Przekonaj się zatem, o czym należy pamiętać podczas robienia porządków magazynowych.

W magazynie zawsze powinien panować ład oraz porządek. To bardzo istotne, ponieważ ma wpływ na komfort pracy magazynierów, a przede wszystkim ułatwia im znalezienie poszczególnych towarów, a następnie utrzymanie porządku na regałach. Oczywiście nieład mógłby doprowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji, stwarzając zagrożenie dla pracowników. Konieczne jest zatem przestrzeganie pewnych zasad podczas sprzątania powierzchni magazynowych. O czym warto pamiętać? Podpowiadamy.

Sprzątanie magazynów – niezawodne sposoby

Na szczęście są pewne sprawdzone metody na to, żeby sprzątanie magazynów Warszawa było po prostu skuteczne. Wbrew pozorom nie jest to wcale tak łatwa i oczywista kwestia. Przede wszystkim warto w tym celu postawić na metodologię 5S, która powstała w Japonii i szturmem podbiła serca europejskich przedsiębiorców. Dużym atutem tego rozwiązania jest fakt, że sprawdzi się nie tylko na magazynie, ale także na różnego rodzaju stanowiskach roboczych oraz produkcyjnych. Metoda 5S, to pięć zasad, o których zawsze należy pamiętać:

- selekcja, a więc oddzielenie przedmiotów, które są potrzebne w danym miejscu od tych, których trzeba się pozbyć. Jest to najlepszy sposób na zwiększenie swojej efektywności w pracy,

- systematyka – chodzi tutaj przede wszystkim o właściwą organizację miejsca pracy, w tym przestrzeni magazynowej. Najważniejsze jest to, aby po zakończeniu konkretnych obowiązków, zawsze odkładać przedmioty na ich miejsce. Jest to najlepszy sposób, aby zachować porządek na magazynie,

- sprzątanie – tego nikomu nie trzeba tłumaczyć. Regularne sprzątanie powierzchni magazynowych jest szalenie istotne i nigdy nie należy go pomijać. Jest to bowiem najlepszy sposób na to, aby regularnie zapobiegać przyczynom powstawania bałaganu,

- standaryzacja – o tym zapomina wiele firm. Najważniejsze jest to, aby z góry ustalić zasady, jakie obowiązują w magazynie. Powinny one być jasne i znane wszystkim pracowników. To ma pozytywny wpływ nie tylko na wydajność, ale przede wszystkim zwiększa komfort pracy,

- samodyscyplina – to już kwestia pracowników, w których pracodawca powinien wykształcić poczucie istoty przestrzegania powyższych zasad. Dzięki temu całość będzie działała sprawnie jak w szwajcarskim zegarku.

Prace porządkowe na magazynie, a rodzaj przechowywanych towarów

Przede wszystkim powinieneś wiedzieć o tym, że sprzątanie magazynów jest bezpośrednio uzależnione od tego, co jest w nich przechowywane. Jeżeli w konkretnym miejscu znajdują się materiały niebezpieczne czy łatwopalne, sprzątanie musi odbywać się w bardzo restrykcyjnych warunkach. Oczywiście w tym celu konieczne jest zatrudnienie wykwalifikowanej ekipy, która zajmie się regularnym porządkowaniem przestrzeni.

W standardowych magazynach jedna z najważniejszych kwestii to utrzymanie porządku na posadzkach magazynowych. To właśnie na nich każdego dnia powstają największe zabrudzenia. Wszystko jest związane z tym, że ciągami komunikacyjnymi kursują ciężkie maszyny, a także ludzi. To dlatego posadzka w tych miejscach jest nieco bardziej zabrudzona, niż normalnie. Oczywiście należy także dbać o czystość ścian, instalacji regałowych, a także dachu oraz urządzeń, które znajdują się w magazynie. To wszystko ma ogromne znaczenie podczas codziennego funkcjonowania magazynu.

Jak utrzymać porządek w magazynie?

To nie takie proste, jak może się wydawać. Sprzątanie powierzchni magazynowych przede wszystkim zawsze powinno być przestrzegane przez wszystkich pracowników. Najważniejsze jest w tym przypadku bezpieczeństwo pracowników, którzy mogą być narażeni, na przykład na spadające przedmioty z regałów. To dlatego ich ułożenie ma tak duże znaczenie na co dzień.

Dbając o czystość tego typu przestrzeni, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, których nigdy nie należy pomijać. Powyżej wspomnieliśmy już o regularnym czyszczeniu posadzki magazynu, która jest narażona na bardzo duże zabrudzenia. To jednak nie wszystko, ponieważ istotne jest także właściwe zarządzanie opakowaniami oraz gospodarka odpadami. Zasady zrównoważonego rozwoju wyraźnie mówią o tym, że przedsiębiorcy powinni bardzo dużą uwagę przykładać do dbania o ekologię oraz środowisko. To dlatego ważne jest to, aby generowali jak najmniej odpadów, a przy tym promowanie również recykling.

Kiedy przygotowujesz się do sprzątania magazynu, koniecznie postaw na właściwe planowanie czynności porządkowych. Skup się na tym, aby poszczególne czynności nie zakłócały pracy magazynu lub robiły to w sposób nieznaczny. To oznacza, że najlepiej jest sprzątać po prostu wieczorami oraz nocą, kiedy pracowników na zmianie jest znacznie mniej, niż w trakcie ich standardowych godzin pracy.

Czy warto postawić na profesjonalną firmę sprzątającą?

Sprzątanie powierzchni magazynowych powinno być realizowane przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy znają się na swoim fachu i wiedzą, jakich sprzętów oraz środków do tego używać. Okazuje się, że jest to bardzo istotne, ponieważ nie wszystkie środki chemiczne nadają się, na przykład do kontaktu z żywnością czy innymi produktami, które można znaleźć w konkretnych magazynach.

To jednak nie wszystko, ponieważ profesjonalne firmy na co dzień używają również najlepszych, nowoczesnych sprzętów, które nie tylko ułatwiają im pracę, ale przede wszystkim ją przyspieszają. To oznacza, że przy ich pomocy znacznie wykwalifikowani specjaliści znacznie szybciej uporają się z nawet uporczywymi zabrudzeniami na dużej przestrzeni magazynowej, co przecież ma ogromne znaczenie dla całego funkcjonowania firmy.

Świetnych, doświadczonych ekspertów znajdziesz w firmie Bryliant, gdzie możesz umówić się na realizowanie regularnych, stałych porządków w konkretnych porach danego tygodnia czy miesiąca. Warto skorzystać z tej możliwości, ponieważ stała współpraca zawsze jest również bardzo korzystna cenowo.