Brzydki zapach ze zmywarki – jak go usunąć?

Zmywarka – jedno z największych „osiągnięć ludzkości” w zakresie domowych urządzeń ułatwiających życie i oszczędzających czas wolny. Wynalazek ten zrewolucjonizował to w jaki sposób prowadzimy nasze gospodarstwo domowe zapewniając nam odrobinę więcej wolnego czasu, który możemy poświęcić na zupełnie inne aktywności. Popularność tego sprzętu AGD jest niezaprzeczalna – setki tysięcy sztuk trafiły już pod dachy Polaków, a każdy kto planuje remont najczęściej zastanawia się jak w niewielkiej kuchni zmieścić jeszcze zmywarkę! Co zaskakujące, ta rewolucja zmieniał również stosunki międzyludzkie – teraz nie ma już kłótni o to kto myje naczynia po rodzinnym obiedzie. Teraz każdy kłóci się o to kto „zapakuje i rozładuje zmywarkę”!

Nowoczesne zmywarki to urządzenia skomplikowane – posiadające wiele systemów, trybów i potrzebujące wielu środków myjących: soli, nabłyszczacza oraz odpowiednich tabletek i miękkiej, pozbawionej kamienia wody. Nie ma jednak co ukrywać, że najważniejszym czynnikiem od którego zależy bezproblemowa i bezawaryjna praca tego sprzętu jesteśmy my sami! Jedną z najczęstszych przypadłości z jakimi zmierzymy się w trakcie używania zmywarek będzie niewątpliwie przykry zapach jaki może się unosić z urządzenia. Zazwyczaj jest on zwiastunem dodatkowej pracy i wielkiego czyszczenia.

Domowe wypadki i pomyłki przecież się zdarzają, jednak jeśli wyjedziemy na dwutygodniowe wakacje i zostawimy w zamkniętej zmywarce brudne naczynia, przykry zapach po otworzeniu urządzenia będzie nas prześladował latami! Warto jednak też pamiętać, że zmywarka pracuje z wodą i resztkami naszego jedzenia, stąd może brzydko pachnieć także bez oczywistego powodu – na przykład gdy jest pusta albo gdy otwieramy ją tuż po skończonym programie zmywania. -My podpowiadamy co zrobić, gdy problem się pojawia i gdy się utrzymuje!

Czym wyczyścić zmywarkę domowe sposoby?

Zapachy, które utrudniają normalne korzystanie ze zmywarki oznaczają zazwyczaj, że po prostu zapomnieliśmy o regularnym czyszczeniu urządzenia. Nowoczesne zmywarki zazwyczaj posiadają specjalne programy przeznaczone do takiego regularnego serwisu. Najczęściej wystarczy raz w miesiącu umyć urządzenie bez naczyń dodając na przykład zwykłą tabletkę lub odpowiedni środek do czyszczenia zmywarek.

Zanim jednak to zrobimy, warto rzucić okiem na filtr urządzenia. Warto to robić regularnie, zwłaszcza gdy w naszych domowych zwyczajach nie ma miejsca na opłukanie talerzy czy szklanek z resztek jedzenia lub wycierania ich papierowym ręcznikiem przed włączeniem zmywania. Wtedy resztki te powoli zbierają się w filtrze mogąc doprowadzić do jego zatkania. Wystarczy wyjąć tę część, opłukać ją pod bieżącą wodą a następnie ponownie zamontować. Można również poddać go półgodzinnej kąpieli w roztworze wody i octu lub soku z cytryny. W ten sposób można usunąć jedną z podstawowych przyczyn brzydkiego zapachu. Co więcej, wiele osób uważa też, że kiedy urządzenie zmywa naczynia, to przy okazji samo się wyczyści. To mylne przeświadczenie, które może nas doprowadzić do sytuacji, w której trzeba będzie mocno się napracować.  

Zmywarka ma kontakt z różnymi osadami, tłuszczem i wspomnianymi resztkami które zanieczyszczają także jej obudowę oraz kosze na sztućce. Jak wyczyścić zmywarkę domowym sposobem? Jeśli nie mamy na podorędziu specjalistycznych środków, tylko umyjmy wnętrze zmywarki wodą z dodatkiem kwasku cytrynowego, soku z cytryny czy octu. Złym pomysłem na to czym wyczyścić zmywarkę domowe sposoby będzie wstawianie do zmywania przekrojonej cytryny czy też szklanki z octem, bowiem zapach tych środków również może się długo utrzymywać i wpływać na zapach naczyń.

Czym wyczyścić zmywarkę? Metody polecane przez producentów

Po umyciu filtra i ponownym jego założeniu można użyć odpowiedniego płynu do mycia zmywarek. Jest to polecana przez wszystkim producentów metoda na to czym czyścić zmywarkę. Płyn ten jest dostępny w wielu sklepach z artykułami gospodarstwa domowego, zazwyczaj jest dostępny w formie buteleczki, którą wystarczy wstawić otworem do dołu w dolnym koszu – tym przeznaczonym do mycia sztućców. Taka butelka wyposażona jest w specjalną membranę, której nie można usuwać. To ona powoduje, że środek będzie uwalniany stopniowo w czasie mycia zmywarki. Następnie, by solidnie wyczyścić urządzenie należy ustawić program o najwyższej temperaturze i najdłuższym czasie ( to program najczęściej wykorzystywany do mycia mocno zabrudzonych garnków i naczyń). Kiedy zmywarka skończy prace – warto jeszcze sprawdzić czy osad z jedzenia nie pozostał w okolicach prowadnicy koszyków, przy uszczelkach i innych trudno dostępnych miejscach. Jeśli go znajdziemy, należy usunąć go ręcznie.

Przykry zapach mimo wyczyszczenia zmywarki

Niestety zdarza się, że zmywarka mimo naszych usilnych starań wciąż wydziela przykry zapach. To moment, gdy należy wezwać specjalistę. Hydraulik może sprawdzić, czy rura odprowadzająca wodę jest drożna, podobnie jak cała instalacja domowa. W takim przypadku może chodzić o wentylację kanalizacji i przedostawanie się zapachów z dalszej części rur poprzez zmywarkę, aż do naszej kuchni.

Zapach do zmywarki – sposób na długotrwałą świeżość

Zmywarkę warto wyposażyć również w specjalne produkty takie jak zapachy do zmywarek. Są to zazwyczaj woreczki, które zawierają żel zapachowy. Taki produkt możemy położyć w jednym z koszy na naczynia lub powiesić na jednym z prętów. Zapachy do zmywarki działają nawet do kilku tygodniu potęgując wrażenie świeżości umytych naczyń. Odór zapach po zastosowaniu produktów takich jak zapach do zmywarki znika zazwyczaj po otwarciu opakowania i umieszczeniu silikonowych pojemników we wnętrzu urządzenia.

Przeczytaj pozostałe wpisy blogowe

Czym myć skutecznie lodówkę
Jak wyczyścić fugi w kuchni i łazience
Jak wybrać najlepszy serwis sprzątający
Ekologiczne sprzątanie domu
Sprzątanie po remoncie - od czego zacząć?
Ocet spirytusowy - ekologiczne sprzątanie

Przeczytaj inne nasze Artykuły:

Czym myć skutecznie lodówkę
Jak wyczyścić fugi w kuchni i łazience
Jak wybrać najlepszy serwis sprzątający
Ekologiczne sprzątanie domu
Sprzątanie po remoncie - od czego zacząć?
Ocet spirytusowy - ekologiczne sprzątanie
Sprzątanie apartamentów - dlaczego warto wybrać profesjonalistów?
Jak usunąć brzydki zapach ze zmywarki?
Jak efektywnie posprzątać mieszkanie?
Świąteczne porządki w wersji eco
Czyszczenie wielkopowierzchniowe - dlaczego warto wynająć profesjonalistów?
Zasady współpracy z serwisem sprzątającym
Jak skutecznie wyczyścić blachę w piekarniku
Jak zaplanować wielkanocne porządki
Jak usunąć brzydki zapach z lodówki?
Jak umyć okna bez smug?