Czyste mieszkanie oraz dom to bardzo ważne elementy w życiu codziennym. W bezpośrednio sposób ma to wpływ na samopoczucie oraz jakość funkcjonowania. Szczególną częścią gospodarstwa są zawsze okna, które widoczne są ze strony wewnętrznej oraz zewnętrznej. W ich czyszczeniu zawsze pojawia się pytanie – jak robić to bez generowania smug?

Czyszczenie okien z satysfakcjonującym efektem

Mycie okien to czynność, które może wydawać się banalna i nad którą nie warto się zatrzymywać. Niestety dla wielu osób jest to zadanie wiążące się z koniecznością poświęcenia sporej ilości czasu i generowania złości. Jest to spowodowane tym, że na gładkiej tafli często pojawia się smug. Powodów jego występowania może być kilka – czasem jest to związane z nieodpowiednią porą na mycie, a innym razem winowajcą jest sam płyn. Nie zawsze widoczny jest on bezpośrednio podczas czy po myciu. Niekiedy zauważamy go dopiero następnego dnia.

Pozbycie się nieproszonych na oknach gości w postaci smug niekiedy wymaga specjalnych rozwiązań. Wynika to z tego, że czasem naprawdę ciężko je doczyścić. Wówczas do mycia okien warto użyć preparatu, który całkowicie usuwa tłuste osady i nie pozostawia smug. Dobrą praktyką jest także częste wymienianie ścierki, aby nie myć okien materiałem, który został już ubrudzony. Niekiedy gospodynie po umyciu okien przecierają je także „na mokro” i pozostawiają do samoczynnego wyschnięcia.

Mycie okien octem to rozwiązanie, które często znajduje zastosowanie w przypadku okien, na których pojawiły się bardzo ciężkie osady. Wówczas przed użyciem samego octu dobrze jest umyć okna samym płynem tak, aby doczyścić także ramy. Dopiero w kolejnym etapie czyszczenia warto oprzeć się na occie. Ta metoda niesie za sobą korzyść w postaci oszczędności, ponieważ produkt ten raczej nie należy do drogich. Problematyczny może okazać się jednak zapach, który jest dość intensywny i trudno się go pozbyć.

Jak powinno się myć okna?

Jak myć okna to jedno z rozważań, które pojawia się przede wszystkim u osób początkujących w tym temacie. Nie ma się co dziwić, ponieważ zadanie to może zmęczyć już na etapie przygotowań do niego. Wynika to przede wszystkim z ogromnej ilości produktów do mycia. Dostępne są specjalistyczne preparaty, a także domowy płyn do szyb. Wybór zazwyczaj związany jest z efektem jaki chce się uzyskać. Mocniejsze płyny stosuje się zazwyczaj do mocno ubrudzonych okien, z zaschniętymi plamami, tłustymi osadami czy też o mocnym zakurzeniu. Delikatniejsze warianty do mycia regularnego.

Mycie okien bez smug powinno być związane również z preferencjami samych gospodarzy. Niektóre preparaty mogą mieć bowiem drażniący wpływ zarówno na zdrowie jak i samopoczucie. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac dobrze jest zapoznać się z instrukcją oraz poznać skład środków i skontrolować czy nie ma się na któryś uczulenia. Oczywiście zawsze wszystkie środki do czyszczenia powinny posiadać swoje indywidualne miejsce w mieszkaniu i być całkowicie niedostępne dla dzieci oraz zwierząt.

Jak umyć okna, aby wyglądały jak nowe? Niektórym osobom wydaje się, że jest to zadanie niemożliwe do zrealizowania, a jest wręcz przeciwnie. Oczywiście chcąc uzyskać tak nieskazitelny efekt trzeba się napracować i użyć sprawdzonych i mocnych środków. W pierwszej kolejności warto rozpocząć proces czyszczenia od ram, gdyż mogą generować brud, który mógłby się osadzać na szybie. Ten etap często błędnie jest pomijany przez co mimo czystych szyb same okna wydają się brudne. Kolejne zadanie to dokładne mycie szyb z każdej strony.

Na jakie osady narażone są nasze okna?

Okna z racji, że są elementem wyposażenia, które w równym stopniu narażone jest na działanie czynników zewnętrznych jak również wewnętrznych są szczególnie trudne do czyszczenia. Wewnątrz osady mogą pojawić się w wyniku gotowania bądź przykładowo zabawy dzieci. Palcowanie dotyka zazwyczaj drzwi balkonowych, przez które często się przechodzi. Są to zabrudzenia, które dobrze jest usuwać na bieżąco, ponieważ są to głównie zanieczyszczenia o tłustym charakterze.

W części zewnętrznej okna są w głównej mierze narażone na zmieniające się warunki atmosferyczne. Częste deszcze czy opady śniegu mogą sprawiać, że na oknach będą pojawiać się osady. Nie wyglądają one estetycznie szczególnie jeśli mieszają się z kurzem. Na największe zabrudzenia zawsze narażone są osoby mieszkające w dolnych częściach bloku, gdyż tutaj dodatkowo dochodzi kurz pojawiający się w wyniku jazdy samochodów czy też przykładowo obecności w niedalekiej odległości koszy na śmieci.

Jak zabezpieczać się przed pojawianiem się brudu na oknach?

Dbanie o okna dla wielu osób jest bardzo ważne, gdyż często uznaje się, że tak cześć wyposażenia stanowi wizytówkę. Jest w tym sporo racji, gdyż okna są widoczne z każdej strony domu. Zabezpieczenie się przed pojawianiem się zabrudzeń nigdy nie będzie w pełni skuteczne ale można podjąć działania, dzięki którym okna będą brudzić się znacznie wolnej. Świetnym przykładem są tutaj przede wszystkim różnego rodzaju zasłony czy firany, dzięki którym uniknie się zbędnego dotykania okien.

Osoby, w których mieszkaniach często dochodzi do pojawiania się ciężkich plam na oknach mogą poszukać także bezpośredniej przyczyny. Jeśli jest to sam proces gotowania i tłusty osad na szybach to pomocne będzie zastosowanie specjalnych okapów, które pochłaniają tego typu powietrze. Dobrym rozwiązaniem jest także częste wietrzenie pomieszczeń, aby uniknąć zaparowania. Nieodłącznym elementem czystych okien jest ich także częste mycie. Zazwyczaj wystarczające jest ich czyszczenie dwa, trzy razy w roku.

Pojawienie się bardzo ciężkich zabrudzeń może spędzać sen z powiek. Nie każdy ma specjalistyczną wiedzę na temat tego jakie metody wówczas zastosować, aby odzyskać pełną przejrzystość okien. Takie okoliczności sprawiają, że niezbędna jest pomoc czyli firma sprzątająca. Zatrudnione w tym miejscu osoby posiadają specjalistyczną wiedzę i szybko uporają się nawet z bardzo trudnymi plamami. Wszystko to realizowane jest w błyskawicznym tempie przy użyciu bezpiecznych środków czystości.

Przeczytaj inne nasze Artykuły:

Czym myć skutecznie lodówkę
Jak wyczyścić fugi w kuchni i łazience
Jak wybrać najlepszy serwis sprzątający
Ekologiczne sprzątanie domu
Sprzątanie po remoncie - od czego zacząć?
Ocet spirytusowy - ekologiczne sprzątanie
Sprzątanie apartamentów - dlaczego warto wybrać profesjonalistów?
Jak usunąć brzydki zapach ze zmywarki?
Jak efektywnie posprzątać mieszkanie?
Świąteczne porządki w wersji eco
Czyszczenie wielkopowierzchniowe - dlaczego warto wynająć profesjonalistów?
Zasady współpracy z serwisem sprzątającym
Jak skutecznie wyczyścić blachę w piekarniku
Jak zaplanować wielkanocne porządki
Jak usunąć brzydki zapach z lodówki?
Jak umyć okna bez smug?