Temat czyszczenia piekarnika i umieszczonych w nim blach powraca do nas najczęściej w okolicy Świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy. Mało kto pamięta o myciu piekarnika częściej – a szkoda, bo właśnie dlatego, że nie czyścimy tego sprzętu regularnie później pojawiają się problemy z usunięciem najstarszych i najbardziej trwałych plam od pieczenia. Na szczęście istnieje kilka dobrych sposobów na wyczyszczenie piekarnika w krótkim czasie oraz zadbanie o blachy do pieczenia. Jest też kilka ciekawych pomysłów w jaki sposób skutecznie zabezpieczyć czyste urządzenie i blachy, żeby tak szybko się następnym razem nie pobrudziły.

Czyszczenie blachy piekarnika – substancje powierzchniowo czynne

Sposoby na czyszczenie blachy oraz piekarnika możemy podzielić na te ekologiczne i bez użycia chemicznych środków oraz te, z zastosowaniem gotowych produktów dostępnych na rynku. Zacznijmy dla ułatwienia od tych drugich.

Profesjonalnych preparatów do usuwania przypalonego tłuszczu i resztek jedzenia jest naprawdę dużo. Dzięki nim naprawdę szybko i skutecznie wyczyścimy zarówno sam piekarnik jak i wszystkie blachy. Tego rodzaju produkty zawierają silne stężenie środków powierzchniowo czynnych – to dlatego są takie skuteczne. Substancje chemiczne niemal natychmiast rozpuszczają nagromadzone zanieczyszczenia, a nasz piekarnik po takim czyszczeniu wygląda jak nowy.

Wybierając gotowe preparaty chemiczne musimy pamiętać, by odpowiednio się przygotować do mycia piekarnika czy blach. Załóżmy ochronne rękawice, gogle, robocze ubranie i dobrze wietrzmy pomieszczenie podczas pracy. Możemy nie czuć duszących zapachów, ale to nie znaczy, że przy pracy z takim środkiem nie wydzielają się szkodliwe gazy i opary. Nie wdychajmy cieczy, unikajmy też kontaktu ze skórą. Starajmy się jak najkrócej pracować z samym preparatem według poniższej zasady:

 • Pryskamy zabrudzoną powierzchnię;
 • Pozostawiamy substancję na 3-5 minut;
 • Ścieramy ręcznikiem papierowym jednorazowym;
 • Opłukujemy wodą.

Niestety nie zawsze proste jest podążanie według wyznaczonej instrukcji. O ile blachę jesteśmy w stanie w całości wypłukać chociażby pod prysznicem – trudność pojawia się w przypadku czyszczenia wnętrza piekarnika. Pozostawiając resztki substancji na sprzęcie AGD narażamy się na przedostanie się jej na inne elementy wyposażenia kuchni, meble czy nawet stojące na wierzchu jedzenie.

Przeciwnicy używania silnych środków aktywnych do mycia kominków, grilla czy właśnie piekarnika, podkreślają, że mikrocząsteczki szkodliwych preparatów przedostają na okoliczne powierzchnie już przy spryskiwaniu środków na samym początku mycia. To dlatego, pomimo wysokiej skuteczności działania, coraz więcej osób decyduje się na świadomą rezygnację z chemii w środkach czystości i szuka innych rozwiązań, bardziej przyjaznych zdrowiu i środowisku.

Jak wyczyścić piekarnik bez użycia żrących środków?

Rezygnując z substancji czynnych powierzchniowo, z pewnością dokładamy sobie pracy, szczególnie jeśli chodzi o usuwanie tak trudnych plam jak zastygnięty, stary tłuszcz w piekarniku. Nie ma to jednak znaczenia, biorąc pod uwagę nasze zdrowie i bezpieczeństwo pracy. Mogłoby się wydawać, że skoro preparaty do czyszczenia blachy do piekarników są tak silne i żrące, to raczej trudno będzie znaleźć ekologiczny i nietoksyczny sposób na ogarnięcie wspomnianego bałaganu. Nic bardziej mylnego! W internecie od dawna krąży kilka metod wykorzystania bezpiecznych zamienników, za które ich twórcy ręczą swoją głową. Oto kilka z nich:

 1. Blachy do piekarnika oraz sam sprzęt AGD wyczyścimy za pomocą mieszanki nazywanej pastą sodową. Jej składniki to:
 • 300 gramów sody oczyszczonej;
 • 100 gramów soli kuchennej;
 • 3 duże łyżki dowolnego płynu do mycia naczyń;
 • Opcjonalnie kilka kropli ulubionego olejku.

Całość mieszamy z wodą do uzyskania konsystencji pasty i przystępujemy do działania. Wystarczy nasmarować brudną powierzchnię, zostawić na całą noc a rano wytrzeć suchym ręcznikiem. Następnie całość umyć mokrą ściereczką.

 1. Patent z kulką z folii aluminiowej – składniki:
 • 3 łyżki sody oczyszczonej;
 • Pół szklanki wody utlenionej;
 • Pół szklanki wody.

Mieszankę zostawiamy na zanieczyszczonej powierzchni na około pół godziny, a następnie szorujemy kulką z folii aluminiowej, aż zabrudzenia znikną. Całość przecieramy wilgotną szmatką.

 1. Soda i ocet – to połączenie stare jak świat i bardzo skuteczne. Sprawdzi się przy myciu białych fug oraz kamienia w łazience, ale równie dobrze zadziała na piekarnik.

Jak usunąć folię z blachy?

Blacha do piekarnika jest nieco łatwiejsza w czyszczeniu niż sam sprzęt AGD ze względu na swój rozmiar i umieszczenie. Przed rozpoczęciem konkretnego szorowania, można blachę najpierw wsadzić do wanny z wodą, aby rozmoczyć zanieczyszczenia. Wówczas ich usuwanie powinno być znacznie łatwiejsze.

Do pozbycia się folii, która przywarła do blachy podczas pieczenia dobrze sprawdzi się skrobaczka, która nie zarysuje powierzchni. Do usunięcia pozostałych śladów warto wypróbować jeden z powyższych ekologicznych sposobów usuwania przypalonych zabrudzeń. Blacha piekarnika może być też bez problemu opłukana z substancji powierzchniowo czynnych, więc jeśli chcemy pozbyć się brudu szybciej – możemy też postawić na dostępne na rynku gotowe preparaty.

Zapobiegaj zamiast sprzątać!

Jedno jest pewne – dbając o nasz piekarnik i blachy regularnie z pewnością pozbędziemy się problemu jakim są zaschnięte, trudne do usunięcia zanieczyszczenia. Aby jeszcze bardziej ułatwić sobie pracę możemy również na blachę nałożyć folię aluminiową lub papier do pieczenia i dopiero na nim układać jedzenie. Taki zabezpieczenie w postaci folii sprawdzi się również na najniższym piętrze piekarnika, zwłaszcza gdy na przykład pieczemy pizzę. Spadający ser i kawałki warzyw mogą zrobić naprawdę spory bałagan. Wykorzystując podkład z folii, po prostu wyrzucamy całość po zakończeniu pieczenia i niczym nie musimy się martwić!

Przeczytaj inne nasze Artykuły:

Czym myć skutecznie lodówkę
Jak wyczyścić fugi w kuchni i łazience
Jak wybrać najlepszy serwis sprzątający
Ekologiczne sprzątanie domu
Sprzątanie po remoncie - od czego zacząć?
Ocet spirytusowy - ekologiczne sprzątanie
Sprzątanie apartamentów - dlaczego warto wybrać profesjonalistów?
Jak usunąć brzydki zapach ze zmywarki?
Jak efektywnie posprzątać mieszkanie?
Świąteczne porządki w wersji eco
Czyszczenie wielkopowierzchniowe - dlaczego warto wynająć profesjonalistów?
Zasady współpracy z serwisem sprzątającym
Jak skutecznie wyczyścić blachę w piekarniku
Jak zaplanować wielkanocne porządki
Jak usunąć brzydki zapach z lodówki?
Jak umyć okna bez smug?