W każdym domu znajduje się szereg produktów przeznaczonych do sprzątania, są to preparaty chemiczne o silnym i szybkim działaniu. Niestety, są one szkodliwe dla naszych organizmów, zwłaszcza dla skóry i dróg oddechowych. Produkty dostępne na wyciągnięcie ręki na półkach sklepowych zawierają w swoim składzie np. pochodne ropy naftowej, sztuczne barwniki, środki zapachowe i konserwanty, fosforany, wybielacze na bazie chloru. Wszystkie one negatywnie oddziaływują na nasze zdrowie, pośrednio lub bezpośrednio, nierzadko po sprzątaniu towarzyszą nam nieprzyjemne uczucia jak pieczenie dłoni, ból głowy, nudności, podrażniają drogi oddechowe i błonę śluzową w nosie.

Ekologiczne sprzątanie domu - zalety

Naturalne i domowe środki do czyszczenia są przyjazne dla środowiska i dla zdrowia, a jednocześnie skuteczne. Oto wszystkie zalety tego typu preparatów:

 • niegroźne dla skóry i dróg oddechowych, nie powodują reakcji alergicznych
 • nie zawierają szkodliwych składników, są biodegradowalne, zatem gdy przedostają się do gleby oraz wód gruntowych nie zagrażają roślinom ani zwierzętom
 • są skuteczne - potrafią poradzić sobie nawet z najbardziej uporczywymi zanieczyszczeniami nie niszcząc powierzchni czyszczonej
 • możliwość samodzielnego wykonania preparatu- składniki są łatwo dostępne, zarówno w sklepach stacjonarnych czy dyskontach spożywczych, ale też w internecie, poza tym sporządzenie takiego nie jest czasochłonne, więc można to zrobić w każdej chwili
 • niskie ceny- naturalne produkty wykorzystywane do przygotowania ekologicznych środków czyszczących są znacznie tańsze i bardziej wydajne od środków chemicznych.
 • samemu można zdecydować jakie nuty zapachowe znajdą się w domowych preparatach, wystarczy zastosować ulubione olejki eteryczne w odpowiednich proporcjach.

Ekologiczne sprzątanie domu  jest więc niewątpliwie świetną alternatywą do tradycyjnego i pomaga kształtować postawy prospołeczne.

Czego warto więc używać do sprzątania?

Niezależnie od tego, czy sprzątanie stanowi dla nas przyjemność, czy robimy to z konieczności, chcemy, by skutek był widoczny gołym okiem. To co powinno się znaleźć w domu każdego, kto chciałby zamienić chemię na bardziej ekologiczne rozwiązania to:

 • ocet - działa przede wszystkim antybakteryjnie i skutecznie rozpuszcza tłuszcz. Rozrobione w proporcjach 50 na 50 woda z octem do mycia, sprawdzi się zarówno w czyszczeniu kuchni jak i łazienki. Nie należy bać się charakterystycznego zapachu octu, ponieważ szybko wietrzeje. Ocet do sprzątania ma też właściwości nabłyszczające więc doskonale nadaje się do czyszczenia słuchawek prysznicowych, baterii łazienkowych i kuchennych czy innych chromowanych oraz stalowych powierzchni, luster i okien. Zabija również pleśń.
 • soda oczyszczona - nadaje się do czyszczenia czajnika czy żelazka z zalegającego tam kamienia, ale także mikrofalówki, fug oraz do usuwania plam z odzieży
 • kwasek cytrynowy - posiada właściwości antybakteryjne i rozjaśniające, świetnie czyści przypalone garnki, tłuszcz, kamień z czajnika oraz kuchenną armaturę, radzi sobie też ze rdzą
 • szare mydło - nieco już zapomniane, ale wciąż skuteczne, głównie jako środek do prania czy mycia naczyń
 • olej roślinny - jest skuteczny w czyszczeniu powierzchni szklanych, zmiękcza zaschnięte plamy, zmniejsza mikrouszkodzenia i zadrapania, może być wykorzystywany do pielęgnacji i konserwacji drewna, ponieważ pozostawia delikatną powłokę ochronną
 • sól kuchenna - jej cechy ścierne ułatwiają pozbycie się uporczywego i starego brudu oraz z nalotem z kamienia, sól zmieszana z octem i cytryną, doskonale usuną też rdzę i pleśń
 • mąka kukurydziana - wchłania brud z plam, np. na dywanie

Internet obfituje w przepisy na naturalne środki czyszczące, warto spróbować czegoś nowego, choć tak naprawdę to już nasze babki stosowały te produkty w swoich domach. Nieważne zaś, czy korzystamy z chemicznych czy naturalnych preparatów, dobrze jest używać do sprzątania rękawiczek i zapewnić cyrkulację powietrza w pomieszczeniu.

Sprzątanie po remoncie woda z octem

Po wykonaniu wszystkich prac remontowych i wykończeniowych, pozostaje do wykonania jeszcze jedna, dość pracochłonna czynność, czyli sprzątanie. Można zrobić to samemu, ale warto też wziąć pod uwagę usługi profesjonalnych firm sprzątających. Oprócz tego, że korzystają one ze specjalistycznego sprzętu to jeszcze dysponują odpowiednimi środkami czyszczącymi. Nie boją się korzystać również z ekologicznych preparatów, bo znana jest im ich wysoka skuteczność.

Sprzątanie po remoncie woda z octem to m.in. neutralizacja nieprzyjemnych zapachów oraz dbałość o nowe podłogi. Farba, kurz i pył gipsowy zejdą z niej po umyciu octem, przy czym nie zostanie uszkodzona jej warstwa ochronna.

Firma Bryliant, oferująca właśnie usługi utrzymania czystości i higieny to wieloletnie doświadczenie i zaangażowanie. Jej pracownicy doskonale wiedzą jakich naturalnych preparatów należy użyć do konkretnych powierzchni, tak by ich nie uszkodzić a jednak skutecznie usunąć zabrudzenia. Wyposażenie, zaangażowana ekipa, dobrze dobrane metody, stanowią o fachowości i wysokiej jakości usługach firmy.

Dbałość o środowisko oraz zadowolenie klienta są równie ważne. Nie bez znaczenia jest też dbałość o bezpieczeństwo pracowników, ponieważ wystawieni są oni na bezpośrednie i długotrwałe działanie środków czyszczących.

Ekologiczne sprzątanie domu to nie tylko kwestia chwilowej mody, to dbałość o środowisko, to wężej i szerzej postrzegane. Uniwersalność i szerokie zastosowanie środków naturalnych może zaskakiwać, ale czyni je to właśnie coraz chętniej stosowanymi.

Przeczytaj inne nasze Artykuły:

Czym myć skutecznie lodówkę
Jak wyczyścić fugi w kuchni i łazience
Jak wybrać najlepszy serwis sprzątający
Ekologiczne sprzątanie domu
Sprzątanie po remoncie - od czego zacząć?
Ocet spirytusowy - ekologiczne sprzątanie
Sprzątanie apartamentów - dlaczego warto wybrać profesjonalistów?
Jak usunąć brzydki zapach ze zmywarki?
Jak efektywnie posprzątać mieszkanie?
Świąteczne porządki w wersji eco
Czyszczenie wielkopowierzchniowe - dlaczego warto wynająć profesjonalistów?
Zasady współpracy z serwisem sprzątającym
Jak skutecznie wyczyścić blachę w piekarniku
Jak zaplanować wielkanocne porządki
Jak usunąć brzydki zapach z lodówki?
Jak umyć okna bez smug?