Sprzątanie wielkich przestrzeni to coś zupełnie innego niż utrzymywanie w czystości mieszkania czy nawet sporej wielkości domu. Aby oczyszczanie posadzek np. w galeriach, zakładach pracy czy obiektach użyteczności publicznej było efektywne, sprawę trzeba powierzyć specjalistom, posiadającym odpowiedni sprzęt i umiejętności.

Czyszczenie wielkopowierzchniowe – Duże powierzchnie wymagają specjalnego traktowania

Mówiąc o posadzkach wielkopowierzchniowych musimy wziąć pod uwagę szereg różnych materiałów, z jakich takie posadzki mogą być wykonane. Podłogi dzielimy na:

  • miękkie wykonane z linoleum, gumoleum, PCV;
  • twarde, takie jak: beton, marmur, kamień, gres, granit, płytki szkliwione, teraktora, lastryko czy posadzki żywiczne.

W zależności od materiału na powierzchni, czyścimy je w inny sposób. Poza samym myciem i dezynfekcją powierzchni mamy również do czynienia z zabezpieczeniem, czyli impregnacją nawierzchni.

Posadzki gumowe są dokładnie myte przy użyciu najlepszych, dostępnych na rynku preparatów oraz odpowiednio dezynfekowane. Następnie zabezpiecza się je powłoką ochronną, co nazywane jest polimeryzacją. Tego typu zabiegi wykorzystywane są często w szkołach, szpitalach czy różnego rodzaju instytucjach publicznych, a polimeryzację poznamy po tak zwanym „mokrym wyglądzie” podłogi, przypominającym taflę wody. Nie bez znaczenia jest również konserwacja powłoki. Tutaj największe znacznie mają użyte preparaty i polerka wysokoobrotowa. Dzięki zabiegowi konserwacji nie ma potrzeby odnawiania powierzchni częściej niż jeden raz w roku. Specjaliści na najwyższym poziomie po wykonaniu czyszczenia i impregnacji z pewnością zaproponują nam środki czystości do codziennej pielęgnacji, które zapewnią jak najdłużej dobry wygląd i funkcjonalność naszej podłogi.

Posadzki wykonane z kamienia, gresu, marmuru czy płytek szkliwionych wymagają użycia odpowiednich preparatów. Stosując zbyt „agresywne” rozwiązania w postaci chemicznych substancji o dużym stężeniu, usuniemy bez problemy plamy i zanieczyszczenia, ale możemy jednocześnie uszkodzić samą powierzchnię i materiał, z którego jest wykonana. Polimeryzacja tego typu nawierzchni powinna chronić przed wnikaniem zabrudzeń w sam surowiec, a przy użytkowaniu zdzierać się będzie wyłącznie warstwa ochronna. To dlatego ogromne znaczenie ma doświadczenie ekipy sprzątającej, dysponowanie odpowiednimi maszynami czyszczącymi i znajomość najlepszej, możliwej opcji konserwacji podłogi – niezależnie czy mówimy o galerii handlowej czy obiekcie przemysłowym.

Czyszczenie maszynowe tylko u sprawdzonych usługodawców

Jeżeli mamy do posprzątania swój dom czy biuro to śmiało możemy zaryzykować i wynająć pierwszą lepszą firmę oferującą tego typu usługi czy nawet pojedynczą osobę, amatorsko wykonującą prace porządkowe. Tak naprawdę niewiele możemy stracić. W najgorszym wypadku będziemy musieli wykonać poprawki po niezbyt dobrze wykonanej pracy. Inaczej sprawa wygląda, jeśli w grę wchodzi sprzątanie dużych powierzchni, zwłaszcza drogiej podłogi, np. z marmuru czy gresu. Tu już trzeba postawić na profesjonalistów, którzy swoim doświadczeniem nie tylko doczyszczą odpowiednio powierzchnię, ale przede wszystkim nie zrobią jej „krzywdy”, za którą to my będziemy musieli słono zapłacić.

Decydując się na współpracę z firmą zawodowo zajmującą się sprzątaniem dużych powierzchni kluczowe znaczenie ma:

  • doświadczenie i obszerna pracowników na temat pielęgnacji nawierzchni różnego typu – od niewymagających powierzchni miękkich – do trudnych i delikatnych podłóg marmurowych;
  • wysoka jakość używanych środków do utrzymania czystości, polimeryzacji i konserwacji;
  • duży wybór maszyn do czyszczenia i ich odpowiednia logistyka;
  • dobra opinia na rynku, potwierdzająca profesjonalizm, niezawodność i sprawność pracy;
  • otwartość na nowe rozwiązania w branży;
  • umiejętność wykonywania obowiązków bez zakłócania pracy (jeśli to konieczne);
  • dostępność dla klienta i zaangażowanie.

Doczyszczanie „trudnych” posadzek

Zupełnie inaczej wygląda kwestia z oczyszczaniem powierzchni w fabrykach, zakładach przemysłowych czy halach produkcyjnych. Tam, gdzie w grę wchodzą trudne zabrudzenia i uporczywe plamy, np. z oleju, ropy, smaru, smoły, ślady opon czy chociażby podeszw od butów – trzeba postawić na sprawne zaplecze maszynowe i odpowiednio dobrane chemiczne środki czystości. Nie jest to jednak takie proste, bo silne substancje poza usunięciem zanieczyszczeń mogą nieodwracalnie zniszczyć posadzkę. To dlatego, tak ważne jest powierzenie sprzątania ekipie, znającej się na swojej pracy.

Co więcej, w przypadku podłogi betonowej czy kamiennej, dogłębne oczyszczanie posadzek, w jednym, konkretnym miejscu może spowodować różnice w odcieniu całej powierzchni. Mimo, że zabrudzone wcześniej miejsce będzie czyste, będzie się również mocno odznaczać się na tle całej podłogi, co nie będzie dobrze wyglądało. Profesjonalni pracownicy będą wiedzieli w jaki sposób usunąć plamy oraz odświeżyć powierzchnię, aby cała posadzka wyglądała jednolicie i schludnie.

Co zyskujemy oddając duże powierzchnie w ręce specjalistów od sprzątania?

Usługi firm oferujących sprzątanie dużych powierzchni z pewnością nie należą do najtańszych. W takich przypadkach mogą kusić nas rozwiązania na skróty, korzystanie z mniej doświadczonych usługodawców czy nawet pojedynczych amatorów sprzątania. Warto jednak pamiętać, że miejsca, w których odbywa się duży ruch ludzi czy maszyn, lub takie, które narażone są na wielokrotne, trudne do usunięcia zabrudzenia, muszą być odpowiednio pielęgnowane. Oszczędzanie na oczyszczaniu i konserwacji podłogi nigdy nie wyjdzie nam na dobre. Możliwe, że w pierwszej chwili większość pieniędzy zostanie w naszej kieszeni, ale pożałujemy tego, gdy przyjdzie nam wymieniać zniszczoną nawierzchnię, na której użyto nieodpowiednich środków chemicznych. Jeśli chcemy długo cieszyć się dobrym stanem posadzki w budynku postawmy na profesjonalne czyszczenie maszynowe wykonane przez doświadczoną ekipę.

Przeczytaj inne nasze Artykuły:

Czym myć skutecznie lodówkę
Jak wyczyścić fugi w kuchni i łazience
Jak wybrać najlepszy serwis sprzątający
Ekologiczne sprzątanie domu
Sprzątanie po remoncie - od czego zacząć?
Ocet spirytusowy - ekologiczne sprzątanie
Sprzątanie apartamentów - dlaczego warto wybrać profesjonalistów?
Jak usunąć brzydki zapach ze zmywarki?
Jak efektywnie posprzątać mieszkanie?
Świąteczne porządki w wersji eco
Czyszczenie wielkopowierzchniowe - dlaczego warto wynająć profesjonalistów?
Zasady współpracy z serwisem sprzątającym
Jak skutecznie wyczyścić blachę w piekarniku
Jak zaplanować wielkanocne porządki
Jak usunąć brzydki zapach z lodówki?
Jak umyć okna bez smug?